coinanalizgündemborsacanlı maç sonuçları
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
24°C
İstanbul
24°C
Az Bulutlu
Çarşamba Açık
25°C
Perşembe Az Bulutlu
24°C
Cuma Hafif Yağmurlu
23°C
Cumartesi Az Bulutlu
23°C

Hasta Hakları ve Sorumlukları Nelerdir?

12.10.2022 20:26 | Son Güncellenme: 17.11.2022 15:57
0
A+
A-

Hasta hakları

İnsan hakları evrensel beyannamesine göre herkes özgür onurlu hakları bakımından eşittir hasta hakları da temel insan haklarındandır kanunlara güvence altına alınmıştır. Hastalar tedavileri sırasında aşağıdaki haklara sahiptir

1-Hizmetten genel olarak faydalanma: Hastaların adalet ve hakkaniyet ilkeleri çerçevesinde sağlık hizmetlerinden faydalanma açısından herkesin ırk, dil, din ve mezhep, cinsiyet, felsefi inanç, ekonomik ve sosyal durumları dikkate alınmadan adil ve eşit hizmete alma hakkı vardır.

2-Bilgilendirme ve bilgi isteme: Hastaların sağlık hizmetinin ve imkanının ne olduğunu öğrenme ve sağlık durumu ile ilgili her türlü bilgiyi sözlü veya yazılı isteme hakkı vardır.

3-Saglık kuruluşunu ve personelini seçme ve değiştirme: Hastaların sağlık kuruluşunu seçme değiştirme ve seçtiği sağlık kuruluşunda verilen sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkı vardır. Hastalar sağlık hizmeti verecek vermekte olan hakimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının kimliklerini görev ve unvanlarını öğrenme bu kişilerin seçme ve değiştirme hakkına sahiptir.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

4-Güvenli hizmet alma: hastaların sağlık hizmetini güven duyabilecekleri bir ortamda almaya hakkı vardır.

5-Mahremiyet: Hastaların gizliliğe uygun bir ortamda her türlü sağlık hizmetini almaya hakkı vardır.

6: Reddetme, durdurma ve rıza: Hastaların tedaviyi reddetme, durdurulması isteme tıbbi müdahalelerde rızasının alınması ve rıza çerçevesinde hizmetten faydalanma hakkı vardır.

7: Dini vecibelerini yerine getirebilme: Hastaların sağlık tesisinin imkanları ölçüsünde ve idarece alınan tedbirler çerçevesinde dini vecibelerini yerine getirme hakkı vardır.

8:İnsani değerlere saygı gösterilmesi: Hastaların saygı itina ve ihtimam gösterilerek güler yüzlü, nazik, şefkatli, merhametli çalışanlardan oluşan bir ortamda hijyenik şartların sağlandığı gürültülü ve rahatsız edici bütün etkenlerden arındırılmış bir sağlık hizmeti almaya hakkı vardır.

9- Müracaat şikayet ve dava hakkı: Hastaların haklarının ihlali halinde mevzuat çerçevesinde her türlü başvuru şikayet ve dava haklarını kullanmaya hakkı vardır hasta haklarını kullanan bireyler bu konuda yaşanan sorunların çözümü için hasta hakları bilimine başvurmalıdır.

10- Ziyaretçi ve refakatçi bulundurma: Sağlık tesislerince belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde hastaların ziyaretçi kabul etmeye, mevzuatın ve sağlık tesisinin imkanları ölçüsünde hekimin uygun görmesi halinde refakatçi bulundurmaya hakkı vardır.

Hasta ve hasta yakınlarının sorumlulukları

Sorumluluk kişinin kendi davranışlarını veya kendi yetki alanına giren herhangi bir olayın sonuçlarını üstlenmesi bunlardan mesul olmasıdır hastanelerde insan hastaların haklarının yanı sıra hastalarının ve yakınlarının da sorumlulukları vardır. Bunların bir sağlık kuruluşuna başvurmadan önce ve sonra yerine getirilmesi zorunludur bu çerçevede hastaların öncelikle kendi sağlığına dikkat etmeli elinden geleni yapmalı ve sağlıklı bir yaşam için verilen tavsiyeler uymalıdır.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.