coinanalizgündemborsacanlı maç sonuçları
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
24°C
İstanbul
24°C
Az Bulutlu
Çarşamba Açık
25°C
Perşembe Az Bulutlu
24°C
Cuma Hafif Yağmurlu
23°C
Cumartesi Az Bulutlu
23°C

Herpes Enfeksiyonu, Genital Uçuk, HSV

06.10.2022 22:22 | Son Güncellenme: 04.11.2022 21:47
0
A+
A-

Genital herpes(HSV), Genital uçuk, herpes simpleks adlı virüsün (HSV) neden olduğu cinsel yolla bulaşan yaygın bir enfeksiyondur. Cinsel temas, virüsün yayılmasının birincil yoludur. İlk enfeksiyondan sonra virüs vücudunuzda uyku moduna girer ve uçuk gibi yılda birkaç kez yeniden etkin hale gelir.

Genital herpes, genital bölgede ağrı, kaşıntı ve yaralara neden olur veya hiçbir belirti vermeyebilir ve belirti vermeden bile bulaşıcılığı devam eder. Genital herpes için kesin tedavi yoktur, ancak bazı ilaçlar belirtileri hafifletebilir ve başkalarına bulaşma riskini azaltabilir. Prezervatif kullanımı genital herpes enfeksiyonunun yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Herpes Enfeksiyonu, Genital Uçuk, HSV

Genital Herpes  Belirtileri Nelerdir?

Genital Herpes herhangi bir belirti veya semptom vermeyebilir veya belirti ve semptomları çok hafif olduğu için herpes akla gelmeyebilir. Normalde hastalık virüse maruz kaldıktan yaklaşık iki ila 12 gün sonra başlamaktadır. Enfeksiyonun başında, kasıklarda büyümüş lenf düğümleri, baş ağrısı, kas ağrıları ve ateş gibi grip benzeri belirtiler görülebilir.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Genital herpes belirtileri şunlardır: Genital  bölgedeUçuk belirtileri, bilinen uçuk yada zona belirtileri ile benzerlik göstermektedir.

 • Ağrı veya kaşıntı: Enfeksiyon uyku moduna geçene kadar genital bölgede ağrı ve hassasiyet.
 • Küçük kırmızı kabarcıklar veya küçük beyaz kesecikler:  Bunlar enfeksiyon başladıktan birkaç gün ila birkaç hafta sonra ortaya çıkabilir.
 • Ülser benzeri yaralar: Kabarcıklar ve kesecikler patladığında ve içeriği  sızdığında veya kanadığında ülsere yaralar ortaya çıkar. Bu yaralar idrara yaparken yanma ve ağrıya neden olabilir.
 • KabuklanmalarÜlserler iyileştikçe cilt kabuklanır ve iyileşme kabukları ortaya çıkar.

.

Belirtilerin virüsün yerleştiği alana göre farklılıklar gösterir; ayrıca lezyonlara dokunarak ve ovalayarak veya kaşıyarak vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Yerleşim alanına göre belirtiler şunlardır.

Lezyonların genelde yerleştiği alanlar şunlardır:

 • Kalçalar ve uyluklarda
 • Anüsde
 • Ağızda
 • İdrar kanalında(Üretra) 

Kadınlarda  herpes  lezyonlar şu alanlarda  yerleşebilir:

 • Vajinal bölge
 • Dış cinsel organlar(vulva)
 • Serviks, rahim ağzı

Erkekler ise herpes  lezyonları daha çok şu alanlara yerleşmektedirler:

 • Penis
 • Skrotum, yani  torbalarda

Genital Herpesin Tekrar Etmesi

Genital herpes her insan için farklı özellik gösterebilir. Belirtiler ve semptomlar yıllarca uçuk gibi tekrarlayabilir, bazen bir yılda sayısız sayıda alevlenebilir(epizotlar). Ancak genelde  bu yinelemeler- tekrarlar zaman geçtikçe daha az sıklıkta görülür. Tekrarlamalar genellikle orijinal ilk hastalık dönemine göre daha az ağrılıdır ve lezyonlar genellikle daha çabuk iyileşir. 

Hasta bu tekrarlamalar sırasında, lezyonlar ortaya çıkmadan kısa bir süre önce şunları hissedebilir:

 • Enfeksiyonun vücudunuza ilk girdiği yerde yanma, karıncalanma ve kaşıntı
 • Alt sırt, kalça ve bacaklarda ağrı

Genital Herpes Enfeksiyonun Nedeni, Herpes Virüsü

İki tip herpes simpleks virüsü genital herpese enfeksiyonuna  neden olabilir:

 • Herpes Simplex tip1 (HSV-1): Bu tip genellikle ağzınızın çevresinde uçuklara veya ateş ve kabarcıklarına neden olan tiptir. HSV-1 genellikle ten tene temas yoluyla bulaşır, ancak oral seks sırasında genital bölgeye yayılabilir. Tekrar-nüksler, HSV-2 enfeksiyonunda olduğundan çok daha az sıklıkta görülür.
 • Herpes Simplex tip2 (HSV-2): Herpes Simplex tip 2  genital herpese neden olan en yaygın tiptir. Virüs cinsel temas ve ten tene temas yoluyla yayılır. Açık bir yaranız olsun ya da olmasın, HSV-2 çok yaygın ve oldukça bulaşıcıdır.

Virüs vücut dışında hızla öldüğü için, hastalıklı kişi tarafından kullanılan tuvaletler, havlular veya diğer nesnelerle temas yoluyla enfeksiyon kapmak neredeyse imkansızdır.

Genital Herpes Enfeksiyonun Risk faktörleri

Genital herpese yakalama riskini artıran faktörler şunlardır: Kadınların  genital herpes olma olasılığı erkeklerden nazaran daha yüksektir. Virüs cinsel yolla erkeklerden kadınlara, kadınlardan erkeklere olduğundan daha kolay bulaşıyor. Birden fazla cinsel partner olması: Cinsel partner sayısı arttıkça , genital herpese neden olan virüse maruz kalma riski artmaktadır.

Genital Herpes Enfeksiyonun komplikasyonları

Genital herpes ile ilişkili komplikasyonlar şunlardır:

 • Diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların varlığı:  Herpese bağlı genital lezyonların mevcudiyeti, AIDS de dahil olmak üzere diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riskini artırmaktadır. 
 • Yenidoğan enfeksiyonu: Herpesli annelerden doğan bebekler, doğum sürecinde virüse maruz kalabilirler. Bu, yenidoğanda beyin hasarı, körlük veya ölümle sonuçlanabilir.
 • Mesane sorunları:  Bazı durumlarda, genital herpes ile ilişkili lezyonlar, idrarı kanalı çevresinde iltihaplanmaya, ödeme neden olarak idrar kanalında tıkanmaya neden olabilir, bu yüzden mesaneyi boşaltmak için bir sonda takılmasını gerektirebilir.
 • Menenjit: Nadirde olsa, herpes enfeksiyonu, beyni ve omuriliği çevreleyen zarların ve beyin omurilik sıvısının iltihaplanmasına yol açar.
 • Rektal inflamasyon (proktit):  Genital herpes, özellikle erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkeklerde rektum bulaşabilir ve enfeksiyona neden olur.

Genital Herpes Enfeksiyon Önlenebilir mi?

 • Genital herpesin önlenmesine yönelik öneriler, diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların önlenmesine yönelik önerilerle hemen hemen aynıdır: Cinsel aktiviteden kaçınma veya cinsel teması enfeksiyonu olmayan  tek bir kişiyle sınırlandırılması en güvenli yoldur. 
 • Prezervatif kullanımı 
 • Partnerlerin birinde hastalık varsa cinsellikten uzak durma
 • Hamilelik durumunda  ve genital herpes varsa doktoru bilgilendirmek ve Test yapılmasını sağlamak, hamileliğin sonlarına doğru bebeği korumak adına  herpese yönelik  antiviral ilaçlar önerilebilir veya sezeryan kararı verilebilir .

 

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.